4. Inwencja twórcza

Nowy Blok

Nec facilisis et odio.

Varius ullamcorper praesent eget etiam vulputate felis. Dictumst mauris in tristique eget tortor porta ipsum maecenas consectetuer turpis quis suspendisse nec non a.

Grzegorz Wielgus „Krzyżowiec”

Grzegorz Wielgus „Krzyżowiec”

Grzegorz Wielgus „Krzyżowiec”

Epoka średniowiecza od zawsze była moją ulubioną. I bynajmniej nie chodzi tu o królewny i rycerzy jakich można zobaczyć w filmach, ale o wyprawy krzyżowe i wojny. Lubiłam czytać o bitwach, bohaterach i tych pokonanych. Pomimo to, nie czytałam wiele książek o tym okresie, ponieważ suche fakty historyczne już znam. Szukałam powieści o akcji umieszczonej w średniowieczu, ale z ciekawym bohaterem przemierzającym jego mroczne zakamarki. I taką znalazłam w postaci „Krzyżowca” Grzegorza Wielgusa.

Włochy, czasy średniowiecza. Krzyżowiec poległy w bitwie pod Antiochią wyrusza w samotną podróż do Ziemi Świętej, by odkupić swoje złe uczynki. Niemy i bezimienny, ale zdeterminowany w pojedynkę przemierza świat, by odpokutować własne haniebne czyny. Jego podróż nie jest łatwa – pełno w niej ludzi trawionych chorobą, brudnych i głodnych. Miast spalonych, pokonanych przez dżumę, wrogów i siły natury.

„Wszystko było chore, skażone, chrome i okaleczone. Cóż to za miejsce, w którym widok żywego trupa nie porusza już nikogo?”

Rycerz w swej wędrówce zmaga się nie tylko z mrożącymi krew w żyłach dantejskimi scenami, ale przede wszystkim ze swoimi wspomnieniami własnych okrutnych zbrodni dokonanych za życia. Opętany myślą o zanurzeniu miecza w czyimś ciele, stara się iść na przód i pomagać tym, dla których na pomoc nie jest jeszcze za późno. Pomimo tego, iż Krzyżowiec jest martwy, nadal zmaga się z ludzkimi uczuciami takimi jak ból, zmęczenie, współczucie czy tęsknota. Te doznania tylko potęgują jego pokutę i czynią podróż jeszcze trudniejszą.

Książka „Krzyżowiec” nie należy do najłatwiejszych lektur. Nawet najlepsze horrory mogą się schować przy scenach zamieszczonych w tej powieści. Autor przenosi nas w niej do średniowiecza – mrocznego okresu pełnego śmierci, chorób brudu i zniszczonych tymi czynnikami ludzi. Okresu, w którym zwykły człowiek i jego życie nie są wiele warte. Autor wyciągnął z mroków średniowiecza wszystko to, co brudne, złe i plugawe. Nie ma tu miejsca na piękne księżniczki czekające na swych rycerzy w lśniących zbrojach przybywających na białych rumakach. Tu znajdziemy tylko złe i potworne rzeczy. I w tym chaosie, brudzie i wśród dźwięku miecza uderzanego o miecz, martwy Rycerz wytrwale podąża do Jerozolimy, by odkupić swe grzechy.

Autor genialnie oddał to, co w średniowieczu było najgorsze, najstraszniejsze i najobrzydliwsze. Wszechobecna atmosfera śmierci i rozkładu towarzyszy nam przez całą książkę. Jest opisana z takimi szczegółami, że nie trudno sobie wyobrazić życie w średniowieczu. To powieść, która łączy horror z fantastyką. Bohaterowie to zazwyczaj mroczne i tajemnicze postacie, które kierują się rządzą mordu, krwi bądź kradzieży.

„Krzyżowiec” to idealna powieść dla ludzi lubiących okres średniowiecza i wypraw krzyżowych. Jednakże nie polecam jej tym, którzy nie gustują w motywach podróży i drastycznych zbrodniach. To książka zdecydowanie dla czytelników o mocnych nerwach. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Search

Najczęściej przeglądane

Opublikowano 25/08/2017, 12:24 przez Książkowy Świat
marta-reich-sztuki-i-sztuczkiMarta Reich „Sztuki i sztuczki” Marta Reich „Sztuki i sztuczki” Czy sztuka i sztuczka to to samo?  W pewnym sensie tak. Oba pojęcia odnoszą się do...
Opublikowano 24/06/2017, 12:35 przez Książkowy Świat
agnieszka-pruska-zwloki-powinny-byc-martweAgnieszka Pruska „Zwłoki powinny być martwe” Agnieszka Pruska „Zwłoki powinny być martwe” Zwłoki to podstawowy i najważniejszy element kryminału. Bez...
Opublikowano 04/06/2017, 11:59 przez Książkowy Świat
mary-sue-ann-zabojcza-podswiadomoscMary Sue Ann „Zabójcza podświadomość” Mary Sue Ann „Zabójcza podświadomość” Motyw zabójstw, zwłaszcza brutalnych jest dość często powtarzany w...
Opublikowano 20/05/2017, 12:47 przez Książkowy Świat
carla-mori-krew-pot-i-lzyCarla Mori „Krew, pot i łzy” Carla Mori „Krew, pot i łzy” Czytając „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna podziwiałam autora za odwagę pokazania światu...
Opublikowano 05/05/2017, 15:03 przez Książkowy Świat
grzegorz-wielgus-krzyzowiecGrzegorz Wielgus „Krzyżowiec” Grzegorz Wielgus „Krzyżowiec” Epoka średniowiecza od zawsze była moją ulubioną. I bynajmniej nie chodzi tu o królewny...